Založení chlebového kvásku


Den první: Založení kvásku

  • 100 ml jemně semleté žitné mouky
  • 100 ml teplé vody

Žitnou mouku rozmícháme ve sklenici s teplou vodou a vyrobíme tekuté těstíčko. Konzistence by měla být podobná těstu na lívance, tzn. tekutá ale hutnější. Sklenici uzavřeme fólií a zajistíme ji gumičkou. Do druhého dne necháme v pokojové teplotě odpočinout.

Den druhý: Krmení kvásku

Těstíčko by mělo mít vůni lehce nakyslou. Přidáme 3 vrchovaté lžíce žitné mouky a přilijeme teplou vodu, které by mělo být tolik, aby nám zase vzniklo těsto stejné konzistence, jako tomu bylo při zakládání kvásku. Promíchaný kvásek zase necháme do dalšího dne odpočívat v pokojové teplotě.

Den třetí: Dokrmení kvásku

Těstíčko kvasí a objevují se vzduchové bublinky, které mohou za růst těstíčka co do objemu. Je-li třeba můžeme těstíčko přeložit do větší nádoby. Přidáme zase 3 vrchovaté lžíce žitné mouky a naředíme teplou vodou. Kvásek musí mít zase stejné parametry, jako tomu bylo v předchozích dnech, tzn. těstíčko zahoustlé, ale tekuté (srovnatelné s litým těstem na lívance).

Den čtvrtý: Kvásek je hotov

Správně připravený kvásek má nakyslou vůní a od pohledu bude plný bublinek. Je čas na pečení. Část kvásku (cca 7-8 lžic) přendáme do čisté větší sklenice, kterou přetáhneme fólií a zajistíme gumičkou. Tuto část kvásku odložíme do zásoby zase na příští pečení. Při správném skladování v chladu by měl vydržet cca 2 týdny.

Užijte si chuť a vůni doma upečeného chleba.

Dobrou chuť přeje Šárka Škachová / www.gurmanka.cz

Leave a Reply

Required fields are marked *